Конструктор-ентузіаст В’ячеслав Полтавець робить спроби відкрити в Україні лінію з виробництва електромобілів.
З такою ідеєю-пропозицією співзасновник громадської організації “Клуб автомобілістів “Електро-Автосам” звертався до багатьох автовиробників, передає Вісті Лівобережжя Київщини.
«Я був у ПАТ “ЗАЗ”, в корпорації “Еталон”, що є найбільшим національним виробником вантажної та пасажирської техніки в Україні, однак все зводиться до того, що у виробництво електромобілів ніхто не хоче вкладати кошти, – наголошує В’ячеслав Полтавець. – Утім, як би не впиралися олігархи, відстоюючи свій нафтовий бізнес, люди все одно будуть активно їздити на електрокарах, бо попит на них дуже великий, а буде іще більший, якщо скасують ПДВ і дадуть дотації».
На базі ЗАЗ “Lanos” цілком реально зробити електроавтівку типу “Nissan Leaf”, впевнений конструктор-ентузіаст. «В Україні є можливість виробляти власні акумулятори – у Дніпропетровському державному хіміко-технологічному університеті є кафедра хімічних джерел струму, де малими партіями виробляють літієві елементи для військових, – пояснює В’ячеслав Полтавець. – До того ж встановивши на даху власного будинку сонячні панелі та один-два вітряки, українці зможуть їздити на своїх електричних авто абсолютно безкоштовно».
Прикро, що питанням електромобілів в Україні українці можновладці геть не цікавляться, нарікає конструктор-ентузіаст.
«Електромобілістів брак коштів убиває, – підкреслює В’ячеслав Полтавець. – При наявності грошей я міг би реалізувати свої розробки 2-3 роки тому, однак змушений працювати над тим, щоб просто забезпечити свою сім’ю найнеобхіднішим, аби лише вижити в складних нинішніх умовах, – шкода що моя творча діяльність тільки починається, а життя вже майже закінчується – сподіваюся, що сини продовжать справу».
Джерело: ecotown
На ЗАЗі, де справи зараз не найкращі, при належних діях владної верхівки цілком реально розпочати серійне виробництво вітчизняних електрокарів.Українські розробки є, ентузіасти є.Треба тільки приференції для заводу(скаування податків,ПДВ ,пільгові кредити та ін.),належні умови для інвесторів,дешеві і довгі кредити для покупців вітчизняних електрокарів.
Ддля збору коштів (бодай частини) можна випустити під державні гарантії цінні папери(акції на випуск конкретної моделі,облігації та ін.) які давали б право пільгового придбання електромобіля, організувати підписку на придбання, Щось подібне зробив Ілон Маск, власник Тесли.Збір коштів для фінансування виробництва народного електрокара під державні гарантії держава може організувати елементарно. Правда вона повинна і гарантувати що їх не вкрадуть , що в нашії історії не раз бувало.