Влада України дивує нас мало не кожен день. Спочатку кабмін підняв ціни на комунальні послуги до самої стелі, а тепер нібито допомагає. Згідно з новою програмою енергоефективності, уряд частково компенсує вартість утеплення будинків.
Арсеній Яценюк ще зовсім недавно заявив, що: «ті особи, яким призначені субсидії, у тому випадку, якщо вони приймають рішення замінити чи то котел, чи то утеплити власний будинок, чи квартиру, отримають компенсацію у 70%».
Та насправді компенсація трішки скромніша. Для індивідуальних будинків це 30%, для ОСББ – 40%.
Також Арсеній Яценюк прогнозує, що скористатись цією можливість зможуть 134 тисячі сімей.
Але є одна єдина умова – необхідно взяти кредит в «Ощадбанку».
Також подейкують, що і в «Укргазбанку», але інформація не перевірена.
До енергозберігаючого обладнання і матеріалів, на які видається так звана державна позика, відносяться: радіатори, вікна, сонячні колектори, теплові насоси і т. ін.).
Та є ще важливі умови:
– Сума не повинна перевищувати 50 тисяч гривень.
– Мінімальна сума кредиту – 1 тисяча гривень.
– Максимальна сума компенсації – 10 тисяч гривень.
Крім того, в Україні діє ще програма компенсації 20-відсоткового кредиту на придбання котла на твердому паливі або електричного. Втім, більше 5 тисяч гривень на один котел від держави вам отримати не вдасться.
Ще є разова комісія (3%), яку стягує банк за надання послуги.
Щоб оформити кредит, потрібно спочатку вибрати всі необхідні речі чи обладнання. Потім слід принести паспорт, довідку про зарплатню та рахунок з магазину. Після чого сплатити 10% вартості товару. Лиш після цієї процедури можна буде отримати кредит та чекати на компенсацію.
Кредит оформляється на термін до 3 років під 25% річних. Після отримання компенсації в 30% (як показує практика в більшості випадків це стається на третій місяць) можна кредит закрити. Якщо кредит не закривати і тягнути 3 роки, то компенсація повністю покриває нараховані відсотки лише за один рік. Але вигідніше напрягтись і закрити кредит одразу після отримання компенсації (це не заборонено). Тоді звичайно буде значна економія. Калькулятор приблизного розрахунку кредиту є на сайті Ощадбанку в розділі, де описуються умови програми.
Крім цього, треба уважно вчитуватись в умови договору. Цілком можливо, що в банку процентна ставка може збільшуватись через курс валюти, або зніматимуть додаткові комісійні платежі.
Якщо порахувати, то людина переплатить за утеплення майже вдвічі.
Припустимо, для утеплення індивідуального будинку сім`я взяла кредит на 50 тисяч гривень. Упродовж 3 років вона повинна його виплатити під 25% річних. Якщо не вдаватись у підрахунки суми, а просто порахувати відсотки, то за три роки при простому вийде 75%. Не треба забувати і про разову комісію за надання кредиту – це ще +3% та відсотки за послуги під час оплати – це ще 1-2% щороку. В сумі сім`я заплатить більше на 80%. І це при тому, що домогосподарству відшкодують лише 30% від суми кредиту.
Для 50 тисяч – це 15 тисяч гривень. Однак максимальна сума компенсації не повинна перевищувати 10 тисяч гривень. Для чого тоді визначати ці відсотки – невідомо. Тепер рахуємо. Від 80% віднімаємо 30 = 50%. Саме на 50% українець переплатить. Та це лише ті відсотки і комісії, про які ми знаємо. Так вже склалося, що у нашій державі банки працюють за принципом, як обдурити наївного клієнта, тож в умовах кредитної угоди може дрібним шрифтом чи завуальовано бути прописано ще якісь доплати, переплати чи, приміром, можуть здерти гроші за страховку тощо.
Отже, підсумуємо.
Якщо ви вже купили необхідну річ з переліку утеплення, або вам не призначено субсидію – тоді дана акція не спрацює.
Фактично, якщо ви спроможні погасити кредит протягом першого року, то єдиний плюс – ви зможете утеплитеся одразу, не маючи повної суми вартості утеплення. Якщо ж за рік не впоратись – випливають лише мінуси.
Чи є це кроком на зустріч народу, чи просто пропаганда кредитування?
Хто в цьому зацікавлений? І чому б не виділити кошти з бюджету на закупівлю енергозберігаючого обладнання?
Чи може банкіри підкупили держслужбовців і під виглядом фінансування енергоефективних технологій попросту перекладають державні гроші у власну кишеню?
А що ви думаєте з цього приводу?
Автор: Надія ФЕДЦОВА