Киянин перетворився на балконного фермера

Киянин перетворився на балконного фермера

Киянин Олександр Супрунець перетворився на міського фермера, влаштувавши город на великому незаскленому балконі святошинської багатоповерхівки.

Як зазначає ідеолог проекту «Cади 31В1», співзасновник Biggggidea.com, ГО Garage Gang й “Місцева економіка”, бажання вирощувати щось корисне, не декоративні рослини, а те, що можна було б вживати, зявилося три роки тому, передає Хмарочос.

«В теплу пору на балконі, який закривають від “святошинської урбанізації” три розлогі красиві берези, зазвичай прохолодно і магічно – «зелений» затінок практично на проспекті Перемоги, – розповідає киянин. – Переді мною стояло завдання ефективно доповнити зеленню простір, який влітку перетворюється на міні-кафе для друзів».

У вирощуванні рослин найбільше приваблює момент спостереження за їх ростом, дослідження видів та різноманітності, каже Олександр Супрунець.

«Досвід вирощування рослин у мене з дитинства, – розповідає столичний фермер – У перший рік посіяв зелень та салат, але мало приділяв уваги питанням ґрунту, насіння, не було усвідомлення того, що рослини – це непізнаний світ зі своїми законами і впливом на людину. Пам’ятаю як salad mustard за ніч з’їла зелена гусінь, що переповзла з берез».

Пізніше киянин почав знайомитись з практиками Зеппа Хольцера, Масанобу Фукуоки (“Революція однієї соломинки”), Рудольфа Штайнера, вивчати біодинаміку українського походження Алєкса Подолінського, захопився пермакультурою, пройшов практику на канадській міні-фермі(spin farming – фермерство на малих ділянках) та курс Design for Sustainability в екопоселенні Даманур в Італії.

«На третій рік на балконі вже було близько 20 кущів томатів, базилік, рукола, кінза, болгарський перець, – згадує Олександр Супрунець. – Лимон, який подарували друзі, у перший рік дав п’ять плодів».

Балконний город починається з висівання та пересадки у березні і плодоносить аж до перших осінніх заморозків.

«Цьогоріч я ставлюсь до процесу більш свідомо та професійно – це вже біогумус, екологічне українське насіння, а не оброблене голландське з супермаркетів, буде більше видів – вже є бобові, лісова та садова полуниця, огірки, – розповідає столичний фермер. – Найбільше роботи весною – висівання, пересадка , влітку рослини пускаються у ріст і все співіснує гармонійно – важливо лише забезпечувати доступ до води. Коли від’їжджаєш з міста, потрібно переселити друзів у квартиру або організувати розумну систему поливу».

Цього року Олександр Супрунець вирішив спробувати робити на балконі компост з органічних відходів. «Завдяки біоприпаратам процес розкладання решткок при теплій температурі йде швидко, запаху немає», – ділиться досвідом киянин.

Цьогоріч балкон Олександра Супрунця більше схожий на пересадочну станцію, на лабораторію. «Зараз там кілька мішків біогумусу, торф, а також близько сотні саджанців томатів, лимон, лохина, дуб, лісова та садова суниця, огірки, квасоля, які будуть пізніше зростати у міських теплицях, – розповідає ідеолог проекту «Cади 31В1». – За три роки “балконного фермерства” прийшло усвідомлення того, що треба йти в люди».

Міський город планують облаштувати на терассі Освітньої станції 31В1 і даху. «Цього року створюємо майданчик-лабораторію, аби навчити всіх охочих вирощувати здорову їжу, розірвати коло залежності від великих агрокорпорацій та повернути розуміння того, що фермер, який вирощує екологічну продукцію, нам потрібен тричі на день, – пояснює Олександр Супрунець.- Ми не плануємо нагодувати місто – наша мета показати, що людина може і створена для того, щоб вирощувати собі їжу, поєднуючи сучасні технології і прадавні методи обробки землі».

Прагнемо зробити професію фермера популярною, особливо серед молодого покоління, пояснює ідеолог проекту Cади 31В1. «Кожен з нас працює у сферах, не зовсім дотичних до сільського господарства, але є досвід та бажання вільний час вкладати у цей проект, – підкреслює Олександр Супрунець. – Будучи молодими практикуючими міськими фермерами, ми займаємося комунікаціями та мейкерством – шукаємо та розробляємо рішення для вирощування їжі у містах».

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *