Ідея започаткування мережі СвіжоДрук (FreshPrint) – нова ера друкованих мас-медіа

Задум полягає у створенні мережі портативних міні-друкарень у кожному пункті продажу газет. Більше того, існуючі інші  торгові точки (ТЦ, ресторани, магазини, кав’ярні і т. ін.) пропонується дообладнати друкарськими засобами (повноколірними принтерами формату А-2), на яких друкувати й реалізовувати газетну продукцію мережі  #СвіжоДрук (#FreshPrint).

У такий спосіб редакції на пряму працюватимуть з торговими точками (реалізаторами) без посередництва друкарень та доставки (пошти). Відправлений з редакції PDF-файл газети миттєво опиняється на точці продажу й відразу може бути роздрукований і реалізований читачам.

Реалізація подібної ідеї має чимало переваг порівняно з нині звичним і друком та поширенням періодичної преси.

Оперативність доставки газети від редакції до читача. Фактично вимірюється кількома хвилинами чи навіть секундами, які будуть витрачатися на друк одного примірника. Очевидна перевага порівняно з нинішньою практикою, коли час від здачі PDF-файлу в друкарню до друку накладу становить в середньому півдоби. Наступна доставка поштою розтягується на кілька днів, а нині взагалі тижнів. (Доставка періодики Укрпоштою нині стала головною сучасною проблемою української журналістики). Відтак, мережа #СвіжоДрук (#FreshPrint) спроможна вирішити цю та багато інших проблем.

Інтеграція друкованих видань у світовому масштабі. Розгалужена мережа #СвіжоДрук (#FreshPrint) створить можливість в одній окремо взятій її точці надрукувати і місцеву «районку», і Всеукраїнську газету, і будь-яке закордонне видання, незалежно від його мови та регіону поширення. Власне, регіоном поширення стає весь світ. Десь на деокупованій території України можна буде одразу замовити і місцеву газету, і «Голос України» чи «Урядовий кур’єр», і лондонську «Таймс» чи «Вашингтон пост». Водночас, українці за кордоном можуть оперативно отримувати друковану версію рідного ЗМІ з деокупованої Харківщини чи Херсонщини.

Зростання періодичності виходу також логічно випливає з означеної форми розповсюдження через мережу #СвіжоДрук (#FreshPrint). Наразі доступна тільки для мультитиражних видань практика щоденного випуску ранкових та вечірніх номерів – стане реально можливою для будь-якої районки, якій потрібно буде лишень забезпечити верстку свого ЗМІ з відповідною періодичністю. Необхідно буде лишень надсилати свіжі PDF-файли (наприклад, вранці та ввечері) до мережі #СвіжоДрук (#FreshPrint).

На противагу цим та іншим очевидним перевагам задуму розвитку мережі #СвіжоДрук (#FreshPrint) наразі єдиним вагомим хоча й тимчасовим недоліком є ціна питання. Принтер формату А-2 коштує близько тисячі доларів. Наразі вартість одноразового набору фарб для його роботи становить майже таку ж суму. Дану проблему може вирішити грантове фінансування (принаймні, на стартовому етапі для закупки принтерів формату А-2), а також системний підхід закупівлі й розподілу витратним матеріалів (фарби й паперу) для мережі #СвіжоДрук (#FreshPrint).

Розглянемо питання комплексно. Для друку, наприклад, загального накладу 10 тисяч примірників витрачається загалом однакова кількість паперу та фарби, незалежно від того буде це надрукований тираж в одній друкарні чи в 100 міні-друкарнях на принтерах надрукують по 100 примірників газети. Але дуже великий вплив на ціноутворення справляє різниця між оптовою і роздрібною закупівлею. Велика друкарня закуповує папір і фарбу оптовими партіями. Натомість до кожного принтера закуповуються у роздріб ця ж фарба, розлита в маленькі тюбики. Тобто, якщо створена мережа #СвіжоДрук (#FreshPrint) налагодить оптову закупівлю паперу і фарби та їхнє фасування й доставку до своїх роздрібних точок, то різниця собівартості буде лише в логістиці витрат доставки до сотні міні-друкарень одного регіону. На противагу цьому мережа #СвіжоДрук (#FreshPrint) позбудеться таких економічно витратних явищ, як списання непроданих у кіосках надрукованих газет та витрачених тонн паперу і фарби на приладку до друку великих ролевих машин, практика роботи яких робить просто фінансово надміру затратними друк газети малих тиражів (до тисячі примірників).

Зважаючи на вищевикладене, звертаються до своїх колег журналістів та редакторів, Національної Спілки журналістів України, міжнародних журналістських спільнот, фондів та громадських організацій із закликом підтримати реалізацію концептуально означеної ідеї – створення мережі #СвіжоДрук (#FreshPrint).

 

Олександр НАКАЗНЕНКО

Редактор газети і сайту

«Зоря Приірпіння»

One thought on “Ідея започаткування мережі СвіжоДрук (FreshPrint) – нова ера друкованих мас-медіа

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *