Реконструкцію та модернізацію багатоквартирних будинків у районі, який став символом економічних проблем другої половини минулого століття і своєрідною «пам’яткою» архітектури житлового будівництва, проводять у рамках проекту R2CITIES, який фінансується Євросоюзом.
«Складається враження, що хтось поставив величезні пральні машинки впритул одна до одної, – говорить він. – Недоліки конструкцій стають особливо очевидними, коли йде дощ. Проблема не тільки в тому, що заливає окремі квартири, також просідає фундамент і слабшають стіни та опори».
Проект R2CITIES покликаний забезпечити енергоефективність старого житлового комплексу, який приносить муніципалітету одні збитки. Спочатку, інженери мають намір модернізувати систему центрального опалення будинку на 162 квартири. Тестувати інноваційні технології будуть в одній з квартир, що пустує.
«В центральній кімнаті ми встановили спеціальні монітори і сенсори для збору даних, що надходять з інших кімнат і приміщень будинку, – розповідає координатор проекту Рената Морбідуччі з університету Генуї. – Наприклад, ми моніторимо температуру на трьох різних рівнях у кожній кімнаті, а також вологість, рух та якість повітря, зокрема, рівень освітлення, вміст вуглекислого газу».
Як зазначає Коррадо Конті інженер з муніципалітету Генуї, введення нових технічних систем та індивідуальних лічильників для кожного приміщення може заощадити до 50% енергії.
«Проект R2CITIES дає кварталу “Лаватрічі” реальну можливість змінитися, – каже фахівець. – Встановивши у кожній квартирі додаткові прилади та лічильники електроенергії і тепла та приєднавши їх до централізованого автоматичного приладу, ми можемо регулювати подачу тепла і ефективніше обраховувати вартість комунальних послуг. Тобто постачальник електрики може дистанційно стежити за рівнем споживання у кожному будинку і виставляти відповідні платіжки».
Незабаром жителі “Лаватрічі” відчують різницю на власному бюджеті, впевнений депутат міської ради Генуї Емануела Фракасса. «Місцеві жителі поки не мають чіткого уявлення про «екосвідомість», однак добре розуміють, що таке економити, тобто споживати менше електроенергії і, отже, заощаджувати на комунальних послугах», – наголошує він.
Серджіо Пандольфіні, який прожив у горезвісному кварталі більше 20 років, вважає, що європейський проект допоможе врятувати цілу громаду.
«Ці будинки потребують масштабної реконструкції та ремонту – як структурного, так і всередині самих квартир, – говорить він. – Якщо цього не зробити зараз, то “Лаватрічі”, зрештою, може просто розвалитися».
Наразі програми R2Cities тестують у трьох містах: Генуї, іспанському Вальядоліді і турецькому Бешикташі. Організатори проекту планують поширити успішний досвід реконструкції старого багатоквартирного соціального житла на весь світ.
Джерело: ecotown