Феномен української волинки

Олена Геннадіївна Плаксіна побачила його в переході… Потім ще раз і нарешті не витримала і запросила до музею. Отака коротка історія, можна сказати і нашого, знайомства з Володимиром Бурневським і його волинкою.

Зимові вакації з ляльками Тетяни Федорової

А грає на українській волинці, яка ще називається коза, баран, міх або дуда, пан Володимир 50 років.

Знайомство відбулося в Ірпінському історико-краєзнавчому музеї під час виставки Тетяни Семенівни Федорової.

Грає українські мелодії, але зважаючи на те, що музичний стрій української волинки співпадає з шотландською, то грає і шотландські, і іспанські, і бретонські мелодії.

Зимові вакації з ляльками Тетяни Федорової

Феномен волинки у тому, що на ній деякий час можна грати не дмухаючи в мундштук.

У XVI столітті цей музичний інструмент з’явився на Волині. Звідси й походить звична для нас назва «волинка».

Феномен української волинки

Цей старовинний народний музичний інструмент, відомий в Україні, Білорусі, Польщі, Болгарії, Шотландії, Удмуртії та в інших країнах.

Волинка складається з декількох трубок, що кріпляться до торби або міхура з повітрям. Одна (рідше дві) трубка має ігрові отвори і на ній можна виконувати нескладні мелодії — інші трубки під час гри видають безперервний монотонний низький звук (органний пункт, бурдон) на тоніці або домінанті звідки і пішов вираз — тягнути волинку. Під час гри виконавець тримає волинку під пахвою або перед собою, натискаючи на торбу.

Волинка впродовж всього свого розвитку йшла поруч з лірою і, власне, поділяла її долю: то вона ставала улюбленим народним інструментом, то її забували, то знову до неї пожвавлювався інтерес, і вона, вже удосконалена, входила навіть в моду при дворах знатних вельмож. Серед народу цей інструмент побутує й досі.

У наших людей медитативний і протяжний гул квінти волинки асоціювався з бідою, що і було виражено в народній приказці: «Біда, як дуда, куди йде, то реве».

А ще подейкують, що волинка може лікувати нервову систему.

Послухайте, як звучить волинка-дуда!

Суцільний мішок, який служить резервуаром для повітря, роблять з козячої, телячої або овечої шкури.

Грають на ній так: виконавець у надувну трубку нагнітає повітря і в процесі гри періодично добавляє його. Натискуючи ліктем правої руки на мішок, посилає потрібну кількість повітря в ігрові трубки, від чого починають коливатися язички трубок, утворюючи верескливий, з гугнявим відтінком, звук. Волинка іноді використовується в оркестрі українських народних інструментів як епізодичний інструмент, доповнюючи групу духових.

Серед багатьох мелодій Володимир Бурневський зіграв мелодію з х/ф «Титанік», з епізоду, в якому Джек кличе Роуз побачити справжнє свято.

В 2013 році пан Володимир грав під час «Євромайдану».

Ось відео, знайдене в Інтернеті, де Володимир Бурневський виконує Гімн України.

Автор: Надія ФЕДЦОВА

Фото: Олександр НАКАЗНЕНКО

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *