Децентралізація по-чеськи: Якими можуть бути українські села

Розташоване за 25 кілометрів від Праги селище Дольні Брежани має інтерактивний музей, школу з настільним футболом та один із найпотужніших у світі лазерних центрів і при цьому зовсім не залежать від столиці.

Такий результат забезпечують інвестиції Євросоюзу та ефективна децентралізація, яка дозволила місцевій владі розпоряджатися бюджетом на свій розсуд, передає Радіо Свобода.

Сьогодні Дольні Брежани, де проживає лише чотири тисячі осіб, забули про проблеми з дорогами, транспортом і сміттям. Засідання та наради місцевої влади можна переглядати на Youtube. Вєслав Міхалік, який головує у Дольніх Брежанах вже третій термін, часто спілкується із жителями у “Фейсбуці” та на круглих столах.

«Якщо люди кажуть, що було більше дитсадків, то ми будуємо самотужки – не просимо гроші у столиці, – розповідає сільський голова. – Багато уваги приділяємо зеленим насадженням і облаштуванню громадського простору”.

Щорічно Дольні Брежани збирають майже два мільйони євро з податків, зазначає Вєслав Міхалік.

«На розбудову селища цих грошей не вистачило б, якби не інвестиції Євросоюзу, – зізнається він. – Будь-яке містечко Чехії може податись на грант і отримати фінансування, відзвітувавшись про кожну копійку після реалізації проекту».

Так, за останні роки тільки у сільську школу було інвестовано 10 млн євро. Як результат, у навчальному закладі з’явились настільний футбол і теніс, їдальня на терасі, мультимедійні дошки й розвиваючі іграшки для дітей. Учні поглиблено вчать математику і мають змогу проводити власні дослідження з природознавства.

За словами директора школи Іви Фішерової, навчальний заклад утримується з бюджетних грошей, грантів та додаткових послуг. “Селище нас балує: зробили ремонт, купили техніку – у нас хороша атмосфера, – говорить фахівець. – Зараз хочемо зосередились на дітях з особливими потребами»”.

Батьки можуть за гроші замовити для своїх дітей позашкільні гуртки, репетиторство з носієм іноземної мови чи тренінги з логіки.

У Дольніх Брежанах є і культурний центр, де для дітей та дорослих читають лекції про історію краю та показують художні фільми у невеликому 3D кінотеатрі. «Археологічні знахідки розміщені на спеціальних рухомих столиках, – розповідає директор закладу Луциє Воспєлова. – Тут проводять свої збори риболови і пенсіонери, а щочетверга на проекторі показуємо художні фільми».

Для любителів спорту у Дольніх Брежанах облаштували футбольне поле.

«Майданчик вирівняли, встановили нові ворота та нічне освітлення, – розповідає адміністратор спортивного комплексу і тренер Зденек Халоупка. – Знадобилося кілька років та 700 тисяч євро від села та Євросоюзу, аби щорічно на полі тренувалося 200 дітей та 100 дорослих».

Сьогодні річний бюджет спорткомплексу складає 35 тисяч євро. «Якщо грошей бракує, звертаємось до сільської адміністрації або шукаємо спонсорів”, – зазначає Зденек Халоупка.

У чеському селищі збудували навіть найсучасніший лазерний центр “ELI”. На зведення будівлі Євросоюз виділив 280 млн євро.

“Дольні Брежани виграли грант, обійшовши Великобританію і Францію, – розповідає менеджер з технологічного монтажу “ELI”. Ладіслав Пуст. – Ми розробляємо унікальні лазери, половина працівників – іноземці».

Адміністрація селища реагує на скарги. Шкільна вчителька Петра Голубова переймається через птахів, які можуть розбитися об новенькі скляні автобусні зупинки. “Варто продумувати все до деталей – скло необхідно покрити плівкою, аби воно мало відблиск, – нарікає жінка. – Я сфотографую і надішлю голові села”.


Дорога в Дольніх Брежанах до та після ремонту



Зупинка до та після реконструкції

У Дольніх Брежанах зробили велодоріжки і починають реконструкцію старого замку.

Джерело: ecotown

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *