Останнім часом до редакції почали звертатися люди, стурбовані тим, що відбувається в заплаві Ірпеня край міста на протилежній від Водоканалу стороні «клумби». Здалеку видно роботу техніки та горби насипаної землі. Підійшовши ближче можна помітити прямокутні котловани заповнені водою. У той час, коли на місце земляних робіт прибув наш кореспондент, трактор ковшом згортав до котловану будівельне сміття.
На мої запитання: що тут буде? для чого це робиться? – тракторист відповів, що не знає, мовляв, найнятий працівник, що сказали – те й роблю. У будиночках будівельників були сторож та завгосп. Останній дещо втомлено відповідав, що я вже не перший з-поміж журналістів і взагалі тих, хто цікавиться цим питанням.
Відчувалося, що це справді так. Завгосп у камуфляжі був підготовлений до таких візитів. Одразу зміг показати копію документів на право власності на дану ділянку розміром 9,6562 гектара, видане у 2008 році за підписом тодішнього начальника відділу земельних ресурсів Ірпеня В.А.Пешого.
Цим державним актом засвідчувалося право власності на дану землю ЗАТ «Олімп», розташованого у місті Донецьк. Цільове призначення цих майже десяти гектарів – «ведення особистого селянського господарства». Також до цієї документації у вигляді свого роду правового лікнепу долучалися роздруковані витяги з Кодексу про надра та інших нормативних документів.
На запитання щодо наміру проведення даних робіт завгосп порадив звернутися до керівника, давши його мобільний телефон. Ним виявився заступник голови правління ЗАТ «Олімп» Олександр Шубін, який запросив мене для розмови до офісу, розташованого в правлінні Біличанського ДОКу, що в Коцюбинському. Олександр Борисович розповів, що земельна ділянка, на якій зараз ведуться роботи, знаходиться у власності товариства «Олімп».
За словами Олександра Шубіна, нинішні земляні роботи проводяться з метою рекультивації ґрунтів, аби унеможливити загорання торфу на цій земельній ділянці. Мета нинішніх робіт – покращення екологічної обстановки (спочатку там прибрали стихійне сміттєзвалище). Співрозмовник роз’яснив план рекультивації земельних ділянок. Викопуються траншеї, вибирається торф, буртується, перемішується з піском та будівельним сміттям – і засипається назад. Заступник голови правління ЗАТ «Олімп» запевнив, що всі переміщення ґрунту відбуваються в межах цієї земельної ділянки. Нічого звідти, у тім числі й торф – не вивозиться.
Зрозуміло, що головне запитання, яке виникає у цьому контексті – для чого все це робиться? Що на цьому місці буде потім? Земля надана з цільовим призначенням «ведення особистого селянського господарства». Олександр Шубін розказав, що раніше була замовлена й проведена експертиза «в інституті, який у Чабанах знаходиться – інститут сільгосппродукції і так далі…», який надав висновок, «що дані землі непридатні для сільгосппризначення тому, що в них є свинець і ще щось і так далі, і так далі…».
На пряме запитання, з якою метою ЗАТ «Олімп» взявся облагороджувати надані йому для ведення селянського господарства майже 10 гектарів землі, Олександр Шубін досить дипломатично відповів: у тому місці буде те, що передбачено Генеральним планом розвитку міста Ірпеня. Як відомо, його прийняття викликало чимало невдоволення й протестів громадськості. Наразі Генплан начебто прийнятий на рівні міста, але не затверджений Верховною Радою України. «Каменем спотикання» зокрема є й питання приналежності земель в заплаві Ірпеня, де розташована ділянка, на яку Ірпінський відділ земельних ресурсів ще 2008 року видав акт на право власності ЗАТ «Олімп».
На схемі Генерального плану м. Ірпеня, який зважаючи на вищесказане можна вважати проектом, дана земельна ділянка означена оранжевим кольором, що означає багатоквартирну житлову забудову. Тобто, у разі прийняття Генплану у такому вигляді, на цьому місці справді не буде ні сміттєзвалищ, ні загорання торфу, але водночас – ні сільського господарства, ні природи, а тільки багатоквартирні будинки на заплавних землях річки Ірпінь. Відтак, виникає наступне логічне запитання: наскільки потрібен ірпінчанам на тому місці такий «Олімп» донецького походження?
Автор: Олександр НАКАЗНЕНКО
