Тепер, коли у нас дороги ремонтуються, вулиці перейменовуються, а парків облаштовано стільки, що можна тільки мріяти, то, здається, самий час приділити увагу такому принциповому питанню, як парковки і всьому, що з ними пов’язано.
Вирішення проблеми місць для паркування та облаштування для кожного міста своє, з огляду на його особливості. Нею має займатися муніципалітет.
Але наявність паркомісць ще не означає, що ними будуть користуватися.
Доведемо це рядом фотографій.
Тут ось багато пустих місць в той час, як трішки далі можна побачити на краєчку наступного фото стоїть автівка і чекає поки звільниться місце.
«Хонда» в наступному випадку не порушує. А от два наступних водія – так, прямо на пішохідному переході стали. Але там вже давненько «зебру» не підкрашували, тому може водії не помітили. Буває.
А ось на цьому кадрі хлопці під’їхали до аптеки. Можливо, якби там була парковка, вони б нормально припаркувалися.
Оце круті пацани (включаючи голуба). Де захотіли там і стали.
А оце ще крутіші. ДАІшники не просто не побачили, мені здалося, що вони вважають це нижче своєї гідності. Або ж є ще варіант, що «Жигулі» закрили ДАІшникам огляд.
Хотілося б, звичайно, щоб влада проконтролювала нашу патрульну службу, роботу якої можна назвати несумлінною, в обов’язки якої, хочу нагадати, входить патрулювати свої сектори і забезпечувати в них ПОРЯДОК і БЕЗПЕКУ.
Очевидно, без жорсткої відповідальності водіїв за стоянку в недозволеному місці діла не буде, адже штрафами їх особливо не злякаєш.
Тому головним рецептом є повідомлення про правопорушення в компетентні органи: вже є прецеденти, коли ДАІ виписувала штраф навіть після публікації фото в соцмережах.
Але, як варіант, для початку можна(але не обов’язково – виховання обізнаності водія не є вашою роботою) ввічливо проінформувати водія, що він порушує правила паркування транспортного засобу та попросити перепаркувати автомобіль. Для декого цього буде достатньо. Дехто з водіїв, маючи час та натхнення, забажає влаштувати дискусію на тему. Якщо в вас теж є час та натхнення, можете посперечатися з порушником, типовий список аргументів та можливі на них заперечення наведені нижче. Головне при цьому зберігати спокій та не перетворювати діалог у сварку. У найбільш важких випадках проява вами інтересу до правопорушення та його виконавця може спровокувати його агресію. У цьому разі не варто ризикувати здоров’ям, якщо ви не впевнені в тому, що зможете подолати нападника – неправильна парковка не той випадок, коли це того варто.
У боротьбі з «героями паркування» потрібно уникати будь-якого фізичного контакту, в тому числі з авто. Наприклад, не можна виключити ситуацію, що вас затримають в той момент, коли ви чіпляєте наклейку, і звинуватять у всіх подряпинах на кузові. Або те, що вам здається порушенням, насправді може таким і не бути, і тоді вас звинуватять в самоуправстві (ст. 365 КК України).
Запитання: А де мені стати?
Відповідь: Купуючи автомобіль, власник не купує асфальт (тим більше газон) під ним. Проблема, де паркуватися – це виключно проблема власників транспортних засобів. Мало місць для паркування? Ну так потрібно вимагати їх побудови від органів влади, а ще краще – допомагати в цьому.
Нехай відстоюють своє право паркуватися на вулицях міста, які є спільними для всіх.
Запитання: Я що, комусь заважаю?
Відповідь: По-перше, так – найчастіше подібні паркування заважають іншим водіям та пішоходам. Найбільше – громадському транспортові. По-друге, є правила паркування та правила дорожнього руху. Їх порушення не можна виправдати взагалі ніяк, адже вони готувалися експертами з метою забезпечити безпеку. А якщо пожежа?
Нарешті, якщо водій вважає, що правила «дурні», то нехай добивається їхніх змін, а до того – виконує. Так це робиться у цивілізованому суспільстві.
Аргумент: Та всі так стоять!/Країна в нас така!
Відповідь: Інші нехай стоять, ними будуть займатися інші, але Вам це не дає права стати так само. Інші смітять, лаються, крадуть – це не означає, що з цього слід брати приклад. З приводу «країни» – давайте її міняти на краще, разом і кожен окремо.
Аргумент: Я на хвилиночку!
Відповідь: Ситуація складніша, адже в більшості випадків водій дійсно кудись поспішає. Слід звернути його увагу на те, що через його «хвилиночку» інші водії та пасажири можуть втратити кожен так само по «хвилиночці».
У разі небажання водія перепаркуватися, або якщо ви не бажаєте з ним про це спілкуватися – настає час для роздавання «чарівних пенделів».
Інструкція.
Перше, що слід зробити – це зафіксувати факт порушення правил паркування. Найпростіший спосіб – зробити фото автомобіля, на якому чітко видно номерний знак, марку, місце, де він припаркований, обставини, що свідчать про порушення (дорожній знак, розмітка, газон тощо), а також, дуже бажано, водія (краще за кермом, аніж поруч).
Фото варто робити у альбомній, горизонтальній орієнтації, з метою зняти якомога більше деталей обстановки, що дозволять чітко зрозуміти, чи дійсно правила паркування порушені. Якщо є можливість – зробіть декілька фото з різних ракурсів, щоб уникнути будь-якої двозначності у тому, як саме авто стоїть. Зважайте на те, що в темряві або сутінках краще вимкнути спалах, бо його застосування може привести до того, що номер буде засвічений (або зробіть фото зі спалахом та без нього).
Ще кращий варіант – відеозапис того, як автомобіль паркується та як водій виходить з авто, або хоча б як він сідає в нього та їде геть з місця правопорушення, це значно полегшить роботу інспектору. Метою цього є уникнути сумнівів у тому, хто саме керував авто на той час, коли було скоєне правопорушення. Все це пов’язане з недосконалістю нашого існуючого законодавства у відповідній сфері, що значно ускладнює, або навіть унеможливлює покарання порушників у багатьох випадках.
Фото/відео і заяву про правопорушення (із зазначенням своїх ПІБ і контактів потрібно відправити в будь-який райвідділ міліції, після чого вони вживають заходів щодо розшуку порушника, починаючи з власника (часто він і водій — різні люди). Але якщо той каже, що за кермом був інший чоловік, міліція безсила, адже відповідальність індивідуальна. Тому знімок потрібно робити так, щоб було видно водія. Автор фото може виступити свідком.
Як діяти, якщо вас дратують паркування на зелених ділянках прибудинкової території. Якщо авто стоїть на газоні або квітнику (тобто повинна бути штучно засіяна трава, а не просто земля з бур’яном), то вам в міліцію. Якщо авто паркується на траві біля будинку (на незаасфальтованій ділянці) – це юрисдикція місцевої влади.
Наприклад, у Києві відповідальними за це є інспектори КП «Київзеленбуд», вони мають право складати протоколи про виявлені порушення на власника авто, причому навіть, якщо водія немає на місці (в цьому випадку інспектор повинен здійснити фотофіксацію порушення і прикласти фото до протоколу). Розмір штрафу — від 255 до 455 грн. Тому там скаржитися потрібно саме в цю організацію.
Нерідкі випадки, коли водій не порушує правила парковки, але ставить машину в такому місці, де вона створює всім незручності (наприклад, на виході з під’їзду). В таких ситуаціях треба довести, що водій свідомо і систематично виявляє явну неповагу до суспільства. Перший факт доводиться фотографіями порушень у різні дні, друге — актами, складеними в довільній формі і з підписом сусідів. В актах має бути написано, що водієві кілька разів висловлювали невдоволення, але він у відповідь або лаявся, або ігнорував прохання ставити машину в іншому місці. Наступний крок — написати заяву в міліцію про правопорушення за ст. 173 Адмінкодексу (дрібне хуліганство). В ньому вказати, що на ввічливі прохання переставити машину у відповідь ви почули нецензурну лайку, побачили непристойний жест і т. д., а також написати, хто порушник (наприклад, водій авто з конкретним держномером), і прикласти до скарги акти. Дільничний зобов’язаний зареєструвати заяву та провести бесіду з порушником. Якщо це не дало результату, дільничний зобов’язаний скласти протокол про адмінправопорушення.
Цікаво знати:
У Німеччині контролем за паркуванням займаються цивільні особи — політеси (від нім. Politesse — ввічливість, чемність) — добровільні помічники муніципальної служби. В їхній ролі зазвичай виступають пенсіонерки, яких влада нагороджує за пильність. Якщо політеса (або політон, якщо це чоловік) побачила неправильно припарковане авто, вона відправляє в муніципалітет скаргу, в якій визначає час, місце і прикладає фото порушення. Автовласникові відправляють лист з проханням опротестувати скаргу, або сплатити штраф (35 євро).
Корисно, але ж ми як пішоходи самі багато порушуємо правил, нам совість не дасть на когось маляви писати.