Що робити якщо банк у односторонньому порядку підвищив відсоткову ставку за кредитним договором? Про те, що у Позичальника підвищена відсоткова ставка за кредитом він може і не здогадуватися. А частіше так і буває, що позичальник і не знає куди йдуть його гроші. Банк може пояснювати це тим, що у кредитному договорі це передбачено, і ніяких претензій з іншої сторони не має бути.
Банк у ніякому разі не має права підвищувати відсоткову ставку. Зміна договору допускається лише за згодою сторін (ст. 651 ЦК України). Також у листі Національного банку України від 27.02.2009 року №18-311/878-3001, йдеться про заборону в односторонньому порядку змінювати процентну ставку за кредитом у зв’язку волевиявленням однієї із сторін.
Читайте також:
НАСКІЛЬКИ ЗАКОННІ ВАЛЮТНІ КРЕДИТИ
Тому Позичальник має всі права, для того щоб перевірити свою відсоткову ставку, звернувшись до банку, а ще краще буде, якщо банк надасть позичальнику інформацію щодо розрахунку орієнтовної сукупності вартості кредиту.
Читайте також:
КРЕДИТНІ ДОГОВОРИ ВИЗНАЮТЬ НЕДІЙСНИМИ
Неправомірні дії банку щодо підвищення вартості кредиту йдеться також у ЗУ «Про захист прав споживачів» ст. 11, 18., на підставі цього позичальник може звернутися зі скаргою до Управління прав споживачів. Також Позичальник має право звернутися до НБУ з листом, щодо законності дій Банку. Громадяни України мають право звернутися до органів державної влади… (ст.1 ЗУ «Про звернення громадян»). А той у свою чергу повинен надати роз’яснення з цього приводу.
Ще один варіант, якщо у позичальника були підвищені відсотки за кредитним договором, а він про це не знав – звернутися до суду. Якщо буде ще і відповідь з НБУ, то це буде безумовно на користь Позичальника.
Юрист Наталія РВАЧОВА
Тел.: (096) 55 49 510
Укрсоцбанк практикував підвищення відсотків за принципом жлоба – підвищити і тихенько відсижуватися, не приймаючи платежі від людини за ставкою відсотків до підвищення. Позови щодо підвищення йшли у суд за місцем знаходження Укрсоцбанку – Голосіївський суд м.Києва, який, дивним або не дуже дивним способом, як під копірку, приймав рішення, що людина автоматично прийняла нову ставку кредиту самим фактом виплат по кредиту, хоча людина робила такі виплати, побоючись штрафних санкцій.