Віднедавна у нашому Приірпінні з’явився перший дистриб’ютор автотранспорту мабутнього – електромобілів, а з ним і перший е-мобіль «Нісан Ліф» (Nissan Leaf) почав випробовувати дороги нашого краю. Саме на ньому регіональний дилер у Приірпінні компанії «АвтоЕнтерпрайз» Олег Дудник провів ознайомчо-показовий тест-драйв для кореспондента «Зорі Приірпіння».
Електромобіль «Нісан Ліф» (Nissan Leaf) був спільно розроблений з фірмою «Тесла Моторс» (Tesla Motors). Основні технічні характерстики «Нісан Ліф» (Nissan Leaf):
Це – електромобіль класу «гольф». Зимовий пробіг на одній зарядці – до 200 км. Літній в економному режимі – до 350 км.
У зимовий період вмикається, пічки, підігрів сидіння, керма і т. ін. Зокрема, й цим зумовлені більші енерговитрати.
Існує економний режим. Він послаблює сильне натискання на педаль драйву (газу – по-карбюраторному) і акумулятор заощаджує енергію.
Зарядка проводиться від звичайної побутової трифазної розетки. Тривалість зарядки: 3 години до 80% акумулятора, 6 годин – на 100%.
Електромобіль – безшумний. Звука мотора не чути абсолютно. Через що ввімкнення задньої передачі е-мобіля супроводжується звуковим сигналом для безпеки пішоходів.
Керування е-мобілем не складне. Схоже на дитячу машинку. Немає звичних передач. Тільки вперед і назад. Швидкість руху регулюється педаллю.
Хоча, звісно, швидкість далеко не дитяча. «Нісан Ліф» розганяється до 100 км за 7,5 секунди. Максимальна швидкість цієї марки е-мобіля електронно обмежена 145 км/год.
Олег Дудник говорить, що ще не мав нагоди випробувати її на повну потужність через відсутність відповідних трас у нашому регіоні.
Керування е-мобілем доволі просте. Хто раніше стикався з комп’ютерними приставками – той легко зрозуміє. Наприклад, важіль, що у ДВЗ виконує роль перемикання швидкостей, схожий на комп’ютерний джостик. Вперед, наза і стоянка. Світло вмикається автоматично.
Вмикання задньої передачі супроводжується світловим та звуковим попереджувальним сигналом для пішоходів. На панелі приладів «Нісан Ліф» (Nissan Leaf) одразу вмикається камера заднього вигляду – дуже зручно для водія.
Ціна б/у (з 2013 року) електромобілів «Нісан Ліф» (Nissan Leaf) від 21 тисячі доларів – уже готових для постановки на облік.
Вартість нових – від 22 000 доларів до 32 120 доларів – залежно від комплектації – S, SV, SL. Різновиди комплектації передбачають електронну підтримкую фірми Apple-IPhone, музичним устаткуванням, Дорожчі диски, колеса, шкіряний салон, вентиляція і т. ін.
За потужністю «Нісан Ліф» можна прирівняти до двохлітрового «Нісана» на ДВЗ потужністю 150 кінських сил.
Гарантія на термін служби акумуляторних батарей (основного агрегату е-мобіля) – 10 років. ЇЇ вартість до 3 тисяч доларів.
Дорого, але порівняно з коробкою передач та двигуном внутрішньої згорання допоки нам звичних автомобілів – цілком конкурентна ціна. Після експлуатації акумуляторна батарея може бути перепакована для наступної роботи, або ж замінена новою – більш потужною.
Зарядка «Нісан Ліф» обходиться 7 грн. 60 коп. повен заряд акумулятора е-мобіля. Тобто, такою є ціна домашньої зарядки е-мобіля на пробіг 200 км.
Олег Дудник першим замовив «Нісан Ліф» через його доступність і гарне співвідношення ціни і якості.
Е-мобіль досить економічно вигідний для їзди в місті. Оскільки батарея підзаряджається при гальмуванні, і немає витрат енергії під час простою в заторах.
Фірма «АвтоЕнтерпрайз» з міста Харків є ексклюзивним дистриб’ютором електромобілів, що виробляються в США – «Тесла С» (Tesla S), «Нісан Ліф» (Nissan Leaf), «Тойота Рав 4» (Toyota Rav 4) і «Смарт ФорТу» (Smart ForTwo).
Взагалі, це дистриб’ютор і офіційний дилер усіх е-мобілів, що поставляються в Україну зі Штатів.
Розвивається мережа електрозаправок, що є частиною укладених договорів з основним постачальником. Регіональний дилер зобов’язаний розвивати мережу електрозаправок в регіоні, в якому він є представником.
У випадку з Приірпінням Олег Дудник підшуковує зручні місця для «супер-чердж» зарядок для е-мобілів. Така зарядка наповнює акумулятор на 80% за 12-15 хв. Для початку такі зарядки планується встановити на звичних заправках машин. Проте, подібна зарядка може бути встановлена у будь-якому зручному місці. Головне, аби туди був підведений відповідної потужності електрокабель. Тобто, цілком підійдуть автозупинки біля торгівельних комплексів та магазинів чи кафе і ресторанів, або ж просто – автостоянки.
Усім покупцям е-мобілів у згаданого дистриб’ютора будуть видані спеціальні карти на безплатну зарядку своїх електромобілів у мережі заправок, яка наразі перебуває у стадії розробки й облаштування.
Подорожуючи разом з кореспондентом «Зорі Приірпіння», офіційний дистриб’ютор регіонального відділення фірми «АвтоЕнтерпрайз» Олег Дудник підшуковував кращі місця для встановлення електрозарядок. До речі, гадаю, що наші свідомі читачі, які збираються перейти на електромобілі, можуть підказати кращі місця для таких зарядок. (Свої пропозиції з цього приводу можете залишати у коментарях до цієї публікації, або ж пишіть на мейл irpin@ukr.net).
Допоки мережа заправок для е-мобілів не достатньо розвинена на всіх дорогах України – електромашини можна вважати переважно міським засобом пересування. Проте, з насиченням ринку електоробілями, ситуація швидко виправиться. Наприклад, у Києві наразі нараховується дві потужні електрозарядки «супер-чердж» і 87 звичайних бензиново-дизельних заправок. Як бачимо, співвідношення 1:43 – вже можна вважати показником на користь електромобілізації, враховуючи співвідношення е-мобілів та ДВЗ на наших дорогах. Також варто врахувати, що електрозарядку встановити значно простіше, ніж звичайну заправку. Для цього потрібне, фактично, лише промислове підведення електроенергії. На відміну від звичайних заправок, для облаштування яких необхідна чимала територія та величезні закопані в землю цистерни.
Окрім того, зарядкою для е-мобіля може стати будь-яка домашня побутова розетка. Звісно, процес ускладнюється для власників е-мобілів, які живуть у квартирах високо над землею.
Як розповів Олег Дудник, один з київських дилерів електромобілів живе на 21-му поверсі. Тож йому дуже складно заряджати вдома свій електромобіль. На відміну від мешканців приватного сектору. Чим видається привабливим Приірпіння для розвитку е-мобілів – завдяки тому, що у нас переважає приватний сектор та низькоповерхова забудова.
Усі дилери працюють над розширенням е-зарядок у своїх регіонах. Основний дилер працює на міжнародних трасах. Зокрема, через кожні 50 кілометрів будуть встановлені «супер-чердж» зарядки по трасі Київ-Харків. Також облаштовують такі зарядки на трасі Київ-Одеса. Там вже функціонують чотири зарядки. На тій трасі їх будуть розташовувати через кожні 80 кілометрів.
Ціновий ряд сучасних електромобілів, які продає в Україні фірма «Електромобілі від компанії «АвтоЕнтерпрайз»» виглядає наступним чином.
«Тесла С» (Tesla S) – 75 тис. доларів. Силовий агрегат на рівні 420 кінських сил.
«Тойота Рав 4» (Toyota Rav 4) – 35-37 тис. доларів. Це 4-х привідний позашляховик.
«Нісан Ліф» (Nissan Leaf) – 22-32 тис. доларів.
«Смарт ФорТу» (Smart ForTwo) – від 14 до 22 тис. доларів.
Словом, сегмент електромобілів від 14 до 75 тисяч доларів цілком співвідносний з вартістю машин на бензині й дизельному паливі, які нині купують українці.
Олег Дудник вважає, що Приірпіння – продвинений і перспективний регіон у плані впровадження електромобілів, оскільки тут живе багато молодих прогресивних людей, позбавлених стереотипного мислення. Найважливіша проблема у плані масового переходу з ДВЗ на е-мобілі – саме психологічна. Багатьом автомобілістам потрібно перебороти стереотипи мислення.
«Нісан Ліф», як і звичайний автомобіль, має мережу технічного обслуговування. Адже колеса, диски, салон і т. ін. – тут такі самі, як у допоки нам звичного – традиційного «Нісана». Тільки замість моториста – електрик.
Як розповів Олег Дудник, його фірма з продажу е-мобілів надає можливість потенційним покупцям протестувати електромашину на тест-драйві. Для цього потрібно завчасно повідомити за телефоном (098) 05-99-999 та заповнити заявку на тест-драйв. Після чого можна буде проїхатися на електромобілі, й що
називається, відчути різницю між ним та бензиновим авто.
Ще варто зазначити, як розповів Олег Дудник, купуючи електромобіль у фірмі «АвтоЕнтерпрайз», за 60 доларів Ви отримаєте річну картку безплатного сервісу евакуатора фірми BLS ECO – не тільки у аварійних випадках, а якщо Ви десь «застряли» з розрядженим акумулятором далеко від місця, де можна його зарядити. Заряджання акумуляторів е-мобілів від компанії «АвторЕнтерпрайз» на «супер-чердж» зарядках буде безплатним.
Про подальші епати розвитку фірми «АвтоЕнтерпрайз» та електромобілів взагалі – регулярно повідомлятиме «Зорі Приірпіння».