Тривалий час ми змушені були шукати вихід з багатьох складних питань, пов’язаних з будівництвом чи переплануванням тих чи інших споруд — житлових, господарських комерційних. Інколи ці питання заходили в глухий кут. Тепер вихід є. З 1-го вересня, набув чинності Закон України «Про внесення змін до деяких законодавчих актів України щодо децентралізації повноважень у сфері державного архітектурно-будівельного контролю (далі ДАБК) та удосконалення містобудівного законодавства». Законодавчі новації ми попросили прокоментувати активіста політичної партія «Наш Край» Дениса Лавровського, який свого часу займався цим питаннями, коли працював помічником міського голови міста Ірпеня.
— Пане Денисе, означте головну перевагу нового закону.
— Законом передбачається передача функцій та частини повноважень щодо здійснення Держархбудконтролю від Державної інспекції архітектурно-будівельного контролю України органам місцевого самоврядування та місцевим органам виконавчої влади. Таким чином спрощено дозвільні та погоджувальні процедури в будівництві. Крім того, скорочується строк видачі технічних умов до 10 робочих днів з дня реєстрації відповідної заяви. В цілому передбачається, що Закон сприятиме удосконаленню містобудівної діяльності та державного архітектурно-будівельного контролю, знижуватиме корупційні ризики шляхом спрощення дозвільних процедур, посилюватиме роль місцевих органів виконавчої влади та органів місцевого самоврядування у комплексному розвитку територій в інтересах громад, а також максимально наблизить послуги до громадян.
— Чи можна пересічному ірпінцю зітхнути з полегшенням?
— Так, адже переваги нового закону очевидні. Експерти ринку нерухомості прогнозують, що передача містобудівних повноважень місцевій владі здешевить вартість житла. А ще стане легше оформлювати дозвільну документацію на спорудження власних житлових будинків чи інших споруд. Нарешті місцеві органи влади отримають повноцінні важелі управління щодо забудови Ірпеня, яка вже стала хаотичною. Ми всі стали свідками, коли на кількох сотках виростають багатоповерхівки, нищиться довкілля, вирізаються дерева тощо.
Раніше органи місцевого самоврядування були заручниками ситуації, бо не могли впливати на забудовників, котрі вирішували всі питання в обласному ДАБК в обхід виконкомів. Й зверталися до них вже на етапі здачі будинку в експлуатацію, коли квартири були продані, тим самим тиснучи на владу людьми, які їх придбали. Тож в Ірпені були випадки, коли зводили будинки не під’єднанні до тих чи інших мереж – газу, каналізації, водопостачання. Окрема тема, це те, що такі будинки стали проблемою для жителів міста, які проживають поруч з ними, коли їхні стіни загороджують їм вікна чи спричиняють інші незручності.
— Як дозволяє закон впливати на процес міської забудови громаді?
— Дуже актуальне питання, адже який би не був досконалим закон, в нас завжди намагаються знайти можливість його обійти. Для того, щоб він був ефективним треба делегувати побільше представників громадськості в міську раду. А що маємо сьогодні? Більша частина депутатського корпусу, і не тільки в Ірпені — забудовники. Політична партія «Наш край» не представляє їхніх інтересів, а бореться за комфортне й екологічно чисте місто Ірпінь, і ми неодноразово це доводили на численних акціях, пов’язаних з благоустроєм та озелененням міста.
Спілкувався Валентин СОБЧУК