68-річний Костянтин Соловйов із села Свидівок (Черкаська область) встановив сонячну електростанцію потужністю 25 кВт і заробив 6 тисяч доларів за рік. Пенсіонер всі заощадження вклав у СЕС.
«Рік тому переїхав з Черкас у село, про сонячні панелі розповів знайомий, – розповідає Костянтин Соловйов. – Дуже вигідне вкладення капіталу».
Черкащанин вирішив встановити СЕС на городі. 117 сонячних панелей розміщені на спеціальній конструкції і займають 130 кв. м.
«На моєму будинку не надто надійний дах, тому вирішив змонтувати наземну СЕС, – розповідає пенсіонер. – Написав у РЕМ заяву про “зелений тариф”, мені провели три фази і дали 30 кВт на “споживання і видачу електроенергії”.
Наземна СЕС повернута до південної сторони, продовжує Костянтин Соловйов. «Взимку кут освітлення від сходу до заходу сонця значно менший, ніж влітку, тому потрібно встановлювати сонячні панелі якомога вище, щоб на них довше потрапляли промені, – пояснює він. – Коли змонтував панелі, з’ясувалося, що високі сосни під вечір затінюють край».
Заробіток від сонячної електростанції став добавкою до пенсії.
«Найбільша потужність була у травні, червні і серпні – по 24 кВт на годину, а найнижча – у грудні і січні, – розповідає Костянтин Соловйов. – Оплата здійснюється згідно з тарифом, зазначеним у договорі, – за кВт-год платять майже 18 гривень, мінус 20% податку – для себе поки “зелену” електрику не використовую, бо немає потреби».
За обладнання та встановлення сонячної електростанції пенсіонер оплачував частинами.
Взимку Костянтин Соловйов чистить сонячні батареї від снігу, влітку миє спеціальним розчином або водою від пилу та пташиних слідів.
«Оскільки живу біля лісу, на панелі потрапляє ще й пилок від сосен, – розповідає він. – Нещодавно помив зі шланга, так виробництво електроенергії відразу збільшилася на 3 кВт-год».
Землю під панелями можна використовувати під теплицю або зробити невелике господарське приміщення, радить Костянтин Соловйов. «Однак «сонячний стіл» не можна використовувати як дах, якщо панелі розташовані не щільно», – пояснює власник СЕС.
Встановлюючи сонячну станцію потрібно мати на вибір три-чотири фірми, наголошує Костянтин Соловйов. «Підприємці пропонують різні умови, ціну і якість – і якщо є можливість, варто поспілкуватися з людьми, які вже користувалися послугами конкретної фірми, – пояснює він. – В договорі повинна бути вказана модель обладнання і його вартість, щоб точно упевнитися, що не підсунуть “кота в мішку”, а також обов’язково зазначена дати початку і закінчення монтажних робіт».
Спочатку фахівці повинні виїхати і обстежити територію, де можна встановити сонячні панелі, радить Костянтин Соловйов. «У моєму випадку це зробили перед монтажем, а це “мінус”, – каже він.
За словами Костянтина Соловйова, на оформлення документів пішло дев’ять місяців. «Набирають замовлень і не справляються у зазначені терміни, – пояснює він. – Інструкцію на інвертори дали іноземною мовою, тож довелося “воювати”, поки не перевели, не надали акт на приховані роботи: прокладку в землі 70 метрів кабелю, від панелей до лічильника – це я зараз ще пам’ятаю де і на якій глибині, але з роками все забувається».
За словами черкащанина, хороших фахівців у сфері сонячної енергетики мало. «Послуга з’явилася відносно недавно, тож досвіду не вистачає, – пояснює Костянтин Соловйов. – Монтаж обладнання раджу контролювати самому або запрошувати експертів».
Джерело: ecotown
Інші публікації на цю тематику читайте ТУТ
