У пресі останнім часом почали з’являтися публікації про новий вид шахрайства – коли по телефону родичам «затриманого» дзвонять начебто з міліції і повідомляють про те, що ваш найближчий родич затриманий за скоєння тяжкого злочину і за це може отримати тривалий термін ув’язнення. Далі сердобольні «правоохоронці» пропонують позитивно вирішити це питання за певну фінансову винагороду. Подібні випадки мали місце і у Ірпінському регіоні.
Днями до ірпінчанки Вікторії К. на мобільний телефон зателефонував невідомий чоловік і повідомив неприємну новину – її син Михайло жорстоко побив однолітка. Останній у край важкому стані знаходиться у реанімації. Вашому сину світить 10 років зони і саме у ваших інтересах владнати цю справу полюбовно. Доброзичливець правильно назвав прізвище та ім’я її сина і дав слухавку сину для спілкування з матір’ю. Той хто назвався її сином (а голос був дуже схожим) слізно благав зробити все, що попросить слідчий. Вікторія дуже уважно вислухала всі установи де, коли, куди й кому потрібно передати потрібну суму, а потім передала слухавку своєму сину, який саме в цей час мирно спав у сусідній кімнаті і навіть у своїх кошмарних снах не міг побачити те, що навколо його скромної персони вирують такі кримінальні пристрасті…
Не важко уявити здивування «слідчого» який напевно вже подумки отримав потрібну суму. Промашечка у нього вийшла. До 75-річної мешканки Бучі Валентини Петрівні (із зрозумілих причин ім’я замінили) подзвонили на міський телефон о 3-й ранку. Суворий чоловічий голос повідомив про затримання її сина. Той знаходиться у Дарницькому рай управлінні внутрішніх справ і зараз вирішується питання чи порушувати проти нього кримінальну справу. Його спасіння в руках його рідної матері. Літня жінка шокована такою новиною про старшого сина. Молодший загинув в Афганістані. Неприємності з єдиним старшим сином вона не переживе. Аби щоб у матері не було зовсім ніяких сумнівів на тому кінці дроту її син просить про допомогу, і якомога хутчіше владнати цю справу. Той, хто назвався слідчим, на запитання матері, можливо краще подзвонити до його дружини, яка також живе у Києві, сказав у відповідь: «Сина відвели до камери. До того ж він хоче, щоб це зробили саме ви, його матір. Вам на роздуми кілька хвилин. Я сам до вас подзвоню і сподіваюсь ви, як матір врятуєте свого сина від серйозних неприємностей». Мати є мати. Перше, що спало на думку: де знайти таку суму – 10 тисяч євро, яких вона ніколи не мала і навряд чи буде мати. Зібравшись з духом подзвонила дружині сина і повідомила про затримання і взяття під варту її чоловіка. З просоння дружина не змогла збагнути, що в загалі відбувається адже її чоловік, рідний син Валентини Петрівни знаходиться поруч. Ввечері повернулися з гостей і відразу лягли спати. Її чоловік, колишній військовий, був обурений подібною витівкою, під час якої він опинився у центрі подій. Вранці поїхав до Дарницького РУВС з великим бажанням особисто познайомитися з так званим «слідчим». Як слідувало очікувати, такий «слідчий» ніколи не працював в управлінні. Єдине, що залишалося – залишити заяву про вимагання грошей невідомим і сподіватися на його затримання.
Яким чином зловмисники дістають про людей інформацію достеменно не відомо. Не виключена можливість, що від близького вашого оточення. Не останню роль у цьому відіграє і інтернет, де ми самі залишаємо про себе різну інформацію, якою також можуть скористатися і спритні шахраї. Вони ж і розраховують на те, щоб людину психологічно і морально зламати, не дати їй можливості і часу на обдумування самої ситуації і сліпо виконувати їхні накази. У деяких випадках це їм вдається. Проте і ми самі повинні бути пильними і не піддаватися їхньому впливу, аби не дати їм можливості нав’язати свої умови і правила гри. Для початку спробуйте з’ясувати прізвище ім’я по-батькові слідчого, його звання, де саме і на якій посаді він працює. Нехай залишить свій телефон і робочий, і мобільний, за яким ви зможете з ним зв’язатися. Я впевнений, у цьому випадку ніякої конкретної інформації він про себе не надасть.
Обов’язково про подібні дзвінки ставте до відома міліцію за телефоном 102. Не будьте такими довірливими до подібних анонімних дзвінків. Нас можуть ошукати настільки, наскільки ми самі це їм дозволяємо.
Коментар прес-служби ГУМВС України в Київській області:
ЯК НЕ СТАТИ ЖЕРТВОЮ ТЕЛЕФОННИХ ШАХРАЇВ
Мобільні телефони не лише полегшили спілкування між абонентами, але і породили такий вид злочину, як телефонне шахрайство. Схема його проста, але вирішальними тут є фактори несподіванки та гра на емоціях потерпілого.
Шахраї дзвонять вам на мобільник, як правило, увечері або вночі (номер набирають найчастіше наздогад). Якщо відповідає жінка, починається словесна атака. Питають, чи є син (чоловік, внук), якщо відповідь позитивна, то «голос» повідомляє, що він затриманий працівниками міліції або потрапив в яку-небудь біду (сюжет може бути найрізноманітніший).
Якщо жінка починає нервувати, розпитувати подробиці, шахрай тріумфує – жертва «на гачку». Аферисти – хороші психологи, не дають людині вийти із стресової ситуації, ведуть діалог так, що потерпілі погоджуються допомогти родичеві і слухняно виконують поради «доброго» посередника. Інколи шахраї просять не відключати телефон, щоб позбавити людей можливості передзвонити родичам і з’ясувати справжню картину. А інколи міняють голос і представляються родичами.
Мета одна – виманити з вас гроші, які ви повинні, «рятуючи» родича, переказати на певний банківський розрахунок або перевести на названу шахраями сім-карту.
Щоб не стати жертвою таких шахраїв, треба слідувати наступним правилам:
- Перш за все, не впадайте в паніку і не поспішайте виконувати умови аферистів.
- Ніколи в таких випадках не називайте своїх близьких на ім’я. Попросіть людину, що представилася працівником міліції, назвати прізвище, ім’я, по батькові і дату народження затриманого «родича». Практично в 100 відсотках випадків такою інформацією злочинці не володіють, і ваш номер набрали шляхом випадкового набору.
- Уточніть, в якому саме відділі міліції знаходиться ваш син або родич, після чого передзвоніть в міліцію (телефон чергової частини «102») і перевірте інформацію, що є у вас.
- Спробуйте якнайскоріше передзвонити тому, хто «потребує негайної допомоги», або людям, які можуть в даний момент бути поруч і підтвердити або спростувати те, що трапилося.
Якщо Ви або ваші знайомі все ж потрапили у ситуацію, коли незнайомі люди, представляючись міліціонерами, вимагають у вас гроші за вирішення яких-небудь питань, негайно дзвоніть у міліцію. Цим ви або убезпечите себе від шахраїв, або, якщо «вимагач» дійсно є працівником міліції, допоможете очистити наші лави від випадкових людей.
Не забувайте: якщо ви намагаєтеся виручити своїх близьких за допомогою хабара, то самі стаєте винними у злочині, передбаченому ст. 369 КК України «Дача хабара», що карається позбавленням волі на строк від трьох до восьми років.
Мені двічі телефонували. Перший раз “Мам! Ето я, Сергєй! Мєня взялі! – За що? – За травку!” (розмовляв російською, хоча я відповідала українською). Сказала “синочкові”, що це на краще, тепер думатиме, чи зв’язуватись із травичкою 🙂 Вдруге телефонували знов-таки, “Мам!”, а потім зі мною почав розмовляти “капітан міліції”, котрий почав вимагати, щоб я назвалася. Я сказала, що, якщо поряд з ним мій син, то “синочок” повинний знати ім’я своєї матері. І попросила наваляти тому оболтусу, що поряд стоїть.
Мне позвонили. Трудно сказать по одному слову, похож голос или нет. Привет. И я сказала привет. Молчание. Ну, говорю. – Короче, меня задержала милиция, помоги. – А, сказала я, – ну, будь здоров. Звонили по городу. Было слышно, как шваркнули трубкой. Перезвонила сыну. Он радостно ржал, что меня не раскрутили )))