За 2,5 року із 30 електромобілів стало 900, у кожному районі є електрозарядка

Ринок електромобілів в Україні розвивається швидкими темпами. Вінниця є одним з найактивніших регіонів в цьому плані. За два з половиною роки кількість електрокарів у місті зросла з 30 до 900. Також майже у кожному районі функціонують спеціальні зарядні станції.

Редакція сайту Vinbazar.com поспілкувалася з координатором спільноти власників електромобілів у Вінниці Іриною Селєзньовою щодо стану розвитку цього виду транспорту в місті, а також дізналися особливості користування електрокарами.

Ірина Селезньова – координатором спільноти електромобілістів у Вінниці,
власниця автосалону “Електродрайв”

Вінницька спільнота електромобілістів з’явилась у 2015 році. Вона була однією з перших в Україні. Активісти своїми силами встановлювали зарядні станції в місті та власним прикладом пропагували перехід на екологічні види транспорту.

“Наша спільнота декілька років поспіль організовувала автопробіг Київ-Бар. Завдяки цьому у районному центрі з’явилась зарядна станція. Також проводили акції на День автомобіліста та під час розгляду законопроєкту про розмитнення електромобілів. З нами постійно консультуються представники влади, тож продовжуємо з ними співпрацювати. Я, наприклад, вхожу в групу при Міністерстві інфраструктури, яка займається розвитком електромобільного транспорту”, – розповіла Ірина Селезньова.

Електромобілі біля ТРЦ “Мегамолл” з нагоди дня автособіліста. 24.10.2015 (Фото – Ірина Селезньова)

Кількість електрокарів у Вінниці та найпопулярніша модель

За інформацією асоціації автовиробників України “Укравтопром”, за десять місяців 2019 року попит на легкові електромобілі зріс на 37%. За цей період українці поставили на облік 6247 транспортних засобів, 458 з яких – комерційні.

Станом на 1 листопада у Вінниці зареєстровано близько 900 електрокарів. За словами Ірини Селезньової, наразі можна стверджувати що у місті та області їздить вже більше тисячі таких транспортних засобів.

Перший електрокар з’явився у Вінниці у січні 2015. До кінця року їх було 6. У квітні 2017-го нараховувалось 33 автомобілі. Найбільшою популярністю в українців та вінничан зокрема користується модель NISSAN LEAF.

Модель з потужністю акумуляторів 24 кВт заряджається від звичайної розетки близько 8 годин, на пришвидшених зарядних станціях – 3 години, на швидких – від 20 до 50 хвилин. В літній період вона здатна проїхати 130 км на одній зарядці, взимку – 80 км (через використання пічки – ред.). Модель на 30 кВт вже здатна подолати 140-160 км взимку, та 220 км влітку.

“NISSAN LEAF можна назвати народним електромобілем. Зараз також набуває популярності Renault ZOE. Цей автомобіль має теж доступну ціну та зручний в зарядці. Його часто використовують в якості таксі, а також для сервісів доставки. Перше електротаксі з’явилось у Вінниці в травні 2018 року. Наразі міські служби використовують близько 30 машин”, – розповідає Ірина Селезньова.

Якщо говорити про дороговартісні авто, то їх не багато. Автомобілів Tesla у Вінниці наразі до десятка.

Щодо гібридів, активістка зазначила, що такі авто відносяться до зовсім іншої категорії. Їх покупка не завжди є економічно виправданою, адже наявність двох двигунів означає і обслуговування однієї машини по ціні двох. Вона вважає це здебільшого маркетинговим ходом.

Ринок електробайків та електромопедів наразі не дуже розвинений у Вінниці. Викликано це
високою вартістю таких транспортних засобів та невеликим попитом. (Фото – “Електродрайв”)

Обслуговування електроавтомобілів

Наразі у місті функціонує близько трьох десятків зарядних станцій. Серед них є і потужні, що забезпечують швидке поповнення батареї.

“Протягом найближчих десяти днів плануємо відкрити ще три нові станції на Вишенці та в районі Електромережі. Розглядаємо нові місця для встановлення у майбутньому. Машин стрімко стає більше, тому збільшується попит на зарядку”, – підкреслила пані Ірина.

Зарядна станція по вулиці Соборній (Фото – “Електродрайв”)

Поки що у Вінниці не готують спеціалістів з обслуговування електрокарів.

“У нас є власний сервіс і другий рік поспіль ми приймаємо студентів на практику, навіть з інших областей України. Деякі навчальні заклади рухаються у цьому напрямку, наприклад, вінницьке Вище професійне училище №11, Барський коледж транспорту та будівництва. До нас звертались представники пожежного училища, з яким активно співпрацюємо. Вони вже по трохи готують технічний персонал до обслуговування такої техніки”, – відзначила Ірина Селезньова.

За її словами, технічне обслуговування електрокарів набагато дешевше, ніж автомобілів з двигуном внутрішнього згорання. Економія, в залежності від моделі машини, складає від 650 до 1200 доларів США на рік без врахування витрат на пальне.

“Проблем з такими автомобілями практично не виникає. Найчастіше до нашого сервісного центру звертаються при механічних пошкодженнях. Строк життя батарей складає більше 20 років. Щодо утилізації акумуляторів, то в них є друге і третє життя. Їх використовують потім у виробництві побутових приладів. Відпрацьовані батареї ніхто у смітник не викидає, тому на сьогодні подібної проблеми не існує”, – розповідає Ірина.

Як придбати та скільки коштує

Майже всі автомобілі, які купують вінничани є вживаними. Придбати електрокар від офіційних постачальників можна від 9 тисяч доларів США, комерційний транспортний засіб (наприклад Renault Kangoo – ред.) – від 7 тисяч.

Карта зарядних станцій Вінниці

“Для людей, які бажають придбати доступний електрокар, я б не радила купувати по заниженим цінам у ділків, які продають неперевірені автомобілі. Наприклад, це стосується японських електрокарів, перероблених з праворульних на ліворульні. Зазвичай, це кустарне виробництво, тому такі автомобілі є небезпечними. В них немає подушок безпеки, переварені гальма, змінена електронна система. 

Якщо в людини не вистачає грошей, краще придбати вживаний, але перевірений автомобіль в лізинг або кредит. Відсотки при цьому набагато нижчі, ніж на авто з двигуном внутрішнього згорання. Можна оформити договір на 7 років з відсотковою ставкою 13,9% річних. Є навіть кредити під нуль відсотків на рік-два. Це стало можливим завдяки підтримці європейських банків. Кредит гривневий, з фіксованою незмінною сумою”, – зазначала Ірина Селезньова.

Авто із США втрачає гарантію, коли покидає територію Штатів. Її мають автомобілі, привезені з Європи. Гарантію надають офіційні дилери, тому вона продовжує діяти на території України. Є акредитовані сервісні центри, які займаються гарантійним обслуговуванням.

“Таким чином, найдешевші машини – з Америки, а найякісніші з Європи”, – констатувала координатор спільноти власників електромобілів.

ДОЛУЧАЙТЕСЯ ДО НАШОЇ СПІЛЬНОТИ У FACEBOOK

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *