Виповнилося 30 років з дня першого польоту славнозвісного літака Ан-225 «Мрія»

Виповнилося 30 років з дня першого польоту славнозвісного літака Ан-225 «Мрія»Сьогодні, 21 грудня, виповнюється 30 років з дня першого польоту Ан-225, більш відомого під назвою «Мрія». Тоді він вперше здійнявся у небо із заводського аеродрому на Святошині та невдовзі приземлився в Гостомелі. Цей гігант з максимальною спорядженою масою 640 т, є найважчим літаком у світі. Його розробка літака почалась у 1985 році й тривала рекордно короткий час – три з половиною роки. Керував всіма процесами розробки Генеральний конструктор Петро Балабуєв.Вже під час першого польоту дослідного зразка з максимальною злітною масою понад 500 000 кг було встановлено 106 світових авіаційних рекордів. Це був тільки початок. Про перші кроки становлення наш кореспондент спілкувався із першим його пілотом, льотчиком-випробувачем, Героєм України Олександром ГАЛУНЕНКОМ.

Виповнилося 30 років з дня першого польоту славнозвісного літака Ан-225 «Мрія»– Уже 3 і 4 грудня літак здійснив перші самостійні кроки на аеродромі Святошин: руління, розвороти і пробіжки аж до швидкості 200 км / год з підйомом передніх опор шасі, – розповідає про ті пам’ятні події Олександр Васильович. – Великих проблем пов’язаних з працездатністю бортових систем і устаткування не виникло, характеристики керованості літака під час пробіжок були прийнятні і тому перший політ був призначений на досить близьку дату 20 грудня.Однак того дня погодні умови не дозволили підняти «Мрію» в небо. Наступного дня погода також не радувала: низька хмарність, зустрічно-боковий вітер приносив сніг. Виконавши контрольну пробіжку по злітній смузі з підйомом передніх опор шасі, я повернувся до місця старту і вийшов з літака, щоб доповісти Генеральному конструктору про готовність літака і екіпажу до першого польоту. Однак, не відразу знайшов, де в чималій масі народу знаходиться Петро Васильович Балабуєв. Тільки коли він, у супроводі невеликої групи людей, вийшов на злітну смугу і рушив у бік літака, я з полегшенням пішов йому назустріч.Свита виявилася непростою. Це було вище керівництво тодішньої УРСР на чолі з Володимиром Щербицьким. Доповівши Генеральному конструктору про готовність всіх літакових систем і устаткування до польоту, а також готовності екіпажу до виконання першого зльоту, отримав дозвіл на виконання першого польоту. Екіпаж приступив до підготовки зльоту.

Виповнилося 30 років з дня першого польоту славнозвісного літака Ан-225 «Мрія»Прогріваються двигуни, остаточна доповідь екіпажу про готовність всіх систем – і літак повільно стартує  з місця. Пробігши менше 1000 метрів, «Мрія» легко відривається від землі, і йде в похмуре зимове небо. У першому польоті для визначення характеристик літака в різних конфігураціях завданням передбачалася тривалість 3 години. Але через поступове погіршення погодних умов завдання було скорочене. Перевіривши тільки злітно-посадкову конфігурацію, змушені були йти на посадку. Тривалість польоту склала 1 година 14 хвилин. Політ виявив відповідність реальних характеристик Ан-225 розрахунковим і реальну поведінку літака в повітрі, яка виявилася ідентичною змодельованій раніше на пілотажному стенді.Це був перший політ і перший крок в небо цього дивного літака-гіганта. Всього в долі «Мрії» три перших польоти стали значимими для її історії. Незабаром, через 4 місяці, Ан-225 ще раз виконав перший політ, пов’язаний з його основною роботою і його основним призначенням: транспортуванням багаторазового космічного комплексу «Буран» на своїй спині. Цей політ, у такій зв’язці, був успішно здійснений на аеродромі Байконур. Там же були виконані всі основні випробування пов’язані з визначенням ступеня впливу «Бурана» на  льотно-технічні характеристики стійкості і керованості, міцності.
Виповнилося 30 років з дня першого польоту славнозвісного літака Ан-225 «Мрія»Керівники КБ, конструктори, випробувачі вважали, що перший політ «Мрії» з «Бураном» і випробування їх у зв’язці не менше складними, ніж перший політ зі Святошино. Після завершення циклу випробувань і перельоту цієї екзотичної пари до Києва, а потім в Париж (Ле Бурже), для «Мрії» настала нова сторінка в її незвичайній долі. Протягом року, чергуючи випробування з польотами по всьому світу, «Мрія» стала зіркою першої величини – сяйнула на найпрестижніших авіаційних виставках і салонах, обійшла обкладинки всіх без винятку авіаційних видань. Це була воістину безпрецедентна тріумфальна хода – зоряний час літака і його творців.
 

Спілкувався Володимир ЕННАНОВ

ДОЛУЧАЙТЕСЯ ДО НАШОЇ СПІЛЬНОТИ У FACEBOOK

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *