Плата за електроопори поповнюватиме місцевий бюджет

На минулій сесії Ірпіньради з-поміж інших питань депутати проголосували за затвердження дозволу громадянину-фізичній особі на встановлення електричних опор повітряної лінії ПЛ-0,4 кВт в кількості 11 шт. в м. Ірпінь по вулицях 10-а Лінія та Ломоносова.

Уперше в Ірпені у межах чинного земельного законодавства, встановлюючи стовпи електропередач, оформлюють під ними земельні ділянки – по три метри квадратні під кожним стовпом. Наразі громадянина, який прокладає цю додаткову лінію електропередач, зобов’язали звернутися до Держкомземагентсва в м. Ірпінь для розрахунку нормативно-грошової оцінки земельних ділянок під одинадцятьма електроопорами загальною площею 0,0033 га.

Допоки  немає висновку Держкомзему можна провести свої розрахунки. Базова грошова оцінка землі в Ірпені – 160,82 грн. за метр квадратний на рік. Для договору сервітуту існує коефіцієнт 12%. Тобто знімається плата за метр квадратний 19 з лишком грн. в рік, або 1,6 грн. на місяць. Якщо за одним електростовпом визначити земельну ділянку для обслуговування розміром 3 м. кв., то до бюджету міста надходитиме 4 грн. 80 коп. плати за одну електроопору в місяць. Це згідно згаданого рішення щодо одинадцяти електроопор приватній особі. Звісно, незначне, але все ж таки наповнення міського бюджету.

Плата за електроопори поповнюватиме місцевий бюджет
Звичне явище для нинішньої енергетичної ситуації в Ірпені. Одні мікрорайони відключені від електропостачання для «заощадження енергії». Водночас, в іншому місці у цей час вдень світяться ліхтарі на стовпах. Так от «економія» електрики виходить.

Головне, що творено прецедент. Цілком логічно, що за встановлені електроопори і трансформаторні підстанції (ТП) на комунальній землі міста повинна платити наразі монополіст – енергопостачальна організація Ірпінське РП ПАТ «Київобленерго». Тим більше, що ще 2011 року Ірпіньрада ухвалила рішення про встановлення орендної плати за землю для таких енергопостачальних організацій на рівні 3% від базової оцінки. Відтак, оренда метру квадратного землі коштуватиме 40 копійок. Проте, ірпінські електропостачальники ще й досі зволікають з укладанням відповідних договорів. Природно, виникає логічне запитання: чому приватна особа повинна платити за ту ж саму послугу (надання земельної ділянки для обслуговування електроопор) у чотири рази більше, ніж велика енергопостачальна організація? Яка вже три роки зволікає з укладанням договорів та здійсненням відповідних проплат до бюджету. Навіть, при визначеній орендній ставці 3% з розрахунку 3 м. кв.  під однією опорою (вийде 1 грн. 20 коп. у місяць за кожен стовп) – це десятки тисяч гривень, які потенційно щомісячно можуть і повинні надходити до Ірпінського міського та селищних бюджетів регіону. (Наразі, не знаю точну статистику кількості електростовпів і трансформаторів, встановлених на землі комунальної власності, але зрозуміло, що це тисячі, або ж десятки тисяч об’єктів).

Плата за електроопори поповнюватиме місцевий бюджет
Звичне явище для нинішньої енергетичної ситуації в Ірпені. Одні мікрорайони відключені від електропостачання для «заощадження енергії». Водночас, в іншому місці у цей час вдень світяться ліхтарі на стовпах. Так от «економія» електрики виходить.

Відтак, пора нашій владі всерйоз взятися за зняття орендної плати з Ірпінського РП ПАТ «Київобленерго», зважаючи на нинішню вакханалію з відключеннями електроостачання. В Україні вже існує така практика. Є міста, в яких з РЕМом оформлені договори оренди землі. Логіка така – у всіх випадках потрібно платити за використання землі як комунального ресурсу міста. Погляньмо, скільки у нас забудов. Біля кожного багатоквартирного будинку ставиться ТП (трансформаторна підстанція), стовпи, підводиться лінія електропередач. При цьому використовується ресурс міста, бюджет якого допоки що нічого за це не отримав. Тож потрібно в юридичній площині домовлятися з РЕМом, щоб все таки оформлювати земельні ділянки під ТП та стовпами, які стоять на нашій території. Електропостачальники використовують ресурс міста для своєї комерційної діяльності. Відтак, логічно буде, якщо сплачуватимуть відповідні кошти за оренду землі, яка є комунальною власністю територіальної громади. Такою є думка багатьох представників влади, господарників та юристів.

Енергетики ж на цьому заробляють гроші. Існують загальні правила і норми. Наприклад, Інтернет-компанія навісила на стовп своє обладнання – платить РЕМу гроші. Людина встановлює МАФ – має отримати дозвіл й платити оренду. Хтось отримує дозвіл на встановлення рекламного носія – так само має оформити земельну ділянку. Встановлює продавець тимчасовий торговий намет чи лоток – сплачує оренду за «точку». Так само й енергопостачальні компанії – встановлюють на нашій землі опори електропередач та трансформаторні підстанції – мають оформити оренду землі і сплачувати за неї кошти до міського бюджету.

Бо ж одна справа, коли раніше вся енергетика була у нас народною. Держава живила народ дешевою електроенергією, маючи монопольне право розставляти стовпи з дротами там, де вважала за потрібне. Зовсім інша виходить ситуація, коли це приватизувала якась комерційна структура, що заробляє на цьому гроші – причому, чималі. До того ж, використовує для своєї комерційної діяльності земельний ресурс міста. Відтак, цілком справедливо буде, якщо сплачуватиме визначену владою ставку оренди до міського бюджету Ірпеня та селищних бюджетів регіону.

Автор: Олександр НАКАЗНЕНКО

ДОЛУЧАЙТЕСЯ ДО НАШОЇ СПІЛЬНОТИ У FACEBOOK

2 комментарии на “Плата за електроопори поповнюватиме місцевий бюджет

  1. Доброго дня! Дуже цікава стаття для мене, як власника приватного будинку. Хочу дізнатися, яка ситуація на зараз? Чи вдалося стягнути орендну плату з обленерго? На моїй ділянці теж стоять дві електроопори і світло йде іншому, от хочу теж звернутися до Обенерго за оплатою мені оренди за землю. В Решетилівці, Полтавська область.

  2. Доброго дня.
    Де я можу отримати таку консультацію?
    Питания про можливість звернення- вимоги до ПрАТ Київобленерго про перенесення опор з земельної ділянки або про виплату орендної плати за землю яку займають опори на ділянці що знаходиться в приватній власності.

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *