Назріла потреба запровадити електронні квитки в маршрутках

Цьогорічне погривневе зростання плати за проїзд на місцевих маршрутах Приірпіння викликає чимало невдоволень та запитань пасажирів – передовсім користувачів Ірпінського АТП-13250, розташованого край Гостомеля.

Позиція на 90% монополіста ринку перевезень в регіоні виглядає просто диктаторською. Директор АТП Олександр Лабунський у березні на засіданні Ірпінського виконкому заявляє у такому стилі: нам потрібен кредит на закупівлю нових автобусів – підвищуйте плату за проїзд на гривню. Члени виконкому, більшість з яких вже забули, коли востаннє користувалися міським транспортом, «легким помахом руки» дають згоду на підняття тарифу проїзду Ірпенем і селищами Приірпіння з 5 до 6 гривень.

Назріла потреба запровадити електронні квитки в маршруткахНе минуло й півроку, як на початку вересня керманич Ірпінського АТП говорить, що подорожчало дизпаливо, відтак потрібно плату за проїзд збільшити ще на гривню – з 6 до 7 – за що знову голосує виконком, особливо не вникаючи в суть питання й не зважаючи на мало не хорове волання пасажирів (хто регулярно їздить маршрутками) про низький рівень обслуговування – довгі черги, розбиті машини й переповнені салони.

Якщо так і далі піде, то наступним приводом подорожчання проїзду може стати, наприклад, ремонт огорожі чи даху приміщень автопарку. І нинішня поки що влада нічого не зможе протиставити подібним закидам перевізника-монополіста. Тому вважаю (і це далеко не тільки моя думка), що ситуацію з автоперевезеннями в Приірпінні потрібно виправляти докорінно, а не просто боротися з «окремими недоліками».

По-перше, необхідно заснувати альтернативне АТП чи залучити інших перевізників, аби створити між ними реальну конкуренцію на кожному маршруті, щоб перевізники думали над питанням покращення обслуговування, а не підвищували ціни на проїзд, коли заманеться. Нині ж ситуація така, що з популярних маршрутів у регіоні та сполучення з Києвом лише №420 обслуговується Фастівським АТП, інші – Ірпінським. Повноцінною конкуренцією це не назвеш.

По-друге, прогресивний світ давно обрав шлях переходу на електротранспорт, у тім числі й – на електробуси та маршрутки на електротязі. Дедалі частіше надходять повідомлення про впровадження таких новацій в Україні. У Білій Церкві запускають на маршрути електробуси. Над львівським АТП збудують дах із сонячних батарей. Зрозуміло, що всі ці технології здешевлять собівартість перевезень, а відтак створять передумови не підвищувати, а знижувати тарифи пасажироперевезень. Але чомусь (?) ці передові новації запроваджуються будь-де, тільки не в нашому «інноваційному» Приірпінні.

По-третє, вже давно назріла потреба запровадження електронного обліку пасажирів, насамперед пільгових категорій. Зараз автоперевізники отримують компенсації із державного бюджету за пільговиків, кількість перевезень яких обраховується дуже приблизно. Загальна кількість пільгових пасажирів регіону множиться на кількість днів – начебто вони всі щодня користуються нагодою пільгового проїзду.

Насправді ж це все далеко не так. Чимало людей, що мають право пільгового проїзду, користуються міським транспортом зрідка, або взагалі не користуються (наприклад, пенсіонери, що мають власне авто). З іншого боку, пільговики, які регулярно їздять міським транспортом, далеко не кожного разу можуть скористатися своїм пільговим правом проїзду. Якщо в салоні вже є двоє таких пасажирів, то наступним доводиться або платити, або чекати наступної маршрутки (звісно, це неприємно й незручно, особливо в зимовий час).

Неадекватна виходить ситуація. Понад двоє пільговиків – кожному наступному доводиться платити. Але якщо один чи жодного пільгового пасажира, то ніякий водій не стане чекати доки назбирається двоє пільговиків і не дозолить комусь із безпільгових їхати «на дурняк».

Таку невідповідність і мають ліквідувати електронні картки проїзду в громадському транспорті. Надається одному пільговику, наприклад, 60 безкоштовних поїздок на місяць, а вже «понад норму» нехай сплачує. Якщо ж він скористався правом пільгового проїзду 40 чи 20 разів, то й відповідну суму компенсації отримає АТП, яке його перевозило. У такому випадку конкуруючі автоперевізники не відфутболюватимуть, як роблять це зараз, а боротимуться за кожного пільговика, розраховуючи на відповідний розмір субвенції з державного бюджету.

Відтак, моя пропозиція (власне, не тільки для Ірпінської, а й обласної та державної влади) – не погоджувати автоперевізникам ніяких підвищень тарифів, доки вони не перейдуть на електронні квитки обліку перевезень.

Олександр НАКАЗНЕНКО

ДОЛУЧАЙТЕСЯ ДО НАШОЇ СПІЛЬНОТИ У FACEBOOK

Добавить комментарий

Ваш e-mail не будет опубликован. Обязательные поля помечены *