На Київщині створили розумне селище: як гаджети допомагають людям

На Київщині створили розумне селище: як гаджети допомагають людямСелище Немішаєве в Київській області останнім часом у всіх на устах. Місцеві жителі вже другий рік поспіль користуються інноваціями, яких поки що немає навіть у столиці. EtCetera з’ясовував, що допомогло селищу вирватися в лідери з впровадження нових практик управління та організації життя громади.

САМОВРЯДУВАННЯ. Ще кілька років тому селище Немішаєве нічим не відрізнялося від інших аналогічних населених пунктів України. Але в 2017 році воно виграло і успішно реалізувало грант Ради Європи в розмірі 12 тисяч євро і стало переможцем конкурсу на кращу практику місцевого самоврядування.

Перемогу Немішаєвому принесло впровадження електронного квитка для пільгових перевезень. Крім того, в селище переїхав волонтер Корпусу миру із США, який до кінця 2019 року працюватиме в селищній раді. А місцеве самоврядування в Немішаєвому представлене ще й молодіжним парламентом. Він увійшов до списку кращих практик молодіжної роботи в Україні.

На Київщині створили розумне селище: як гаджети допомагають людямСелище проводить конкурси громадських проектів Бюджету участі. У 2017 році 7 переможців отримали 200 тис. гривень на реалізацію власних ініціатив, спрямованих на розвиток селища. А в жовтні 2018 року було прийнято рішення про створення трьох громадських рад: молодіжної, з питань культури і з питань спорту. Так жителі селища стали брати участь у контролі, організації та проведенні заходів.

ГОЛОВНЕ НОВОВВЕДЕННЯ, яке змусило Україну заговорити про невелике селище на Київщині, – це електронна картка немішаєвця. На її впровадження знадобилося всього 10 тис. гривень, а заощадила вона місцевому бюджету понад 290 тис. гривень у перший рік своєї роботи. Картка немішаєвця дозволяє вести облік перевезених громадським транспортом пільговиків і компенсувати кошти за них перевізникам. Її власник сканує карту у водія при вході в автобус, і інформація про проїзд пасажира пільгової категорії потрапляє в електронну базу даних.

Ще одна перемога Немішаєвого – це механізм для автоматичного вмикання і вимикання освітлення, в якому час задано з частками секунди на кожен день року з прив’язкою до світлового дня. Для повного запуску системи знадобиться до 30 тис. гривень. Це набагато менше від традиційних систем автоматичного контролю освітлення. До того ж, у Немішаєвому змінювати час вмикання і вимикання вуличних ліхтарів можна навіть у ручному режимі – за допомогою мобільного телефону.

КУЛЬТУРНО. На 10 тисяч жителів в Немішаєвому – 5 бібліотек і три музеї. Щоліта в селищі проходить фестиваль вуличних театрів Osten-Saken off-stage festival, який нещодавно набув міжнародного статусу.

На Київщині створили розумне селище: як гаджети допомагають людям«ГОЛОВА-ВУНДЕРКІНДЕР». Прізвисько місцевого голови селищної ради Сергія Замідри – «голова-вундеркіндер» – вже облетіло всю країну. Восени 2018 року він взяв участь в телевізійному шоу «Нові лідери», де представляв проект «Smart-громада». Проект полягає в прискоренні інноваційного розвитку України за допомогою створення мережі невеликих розумних міст і громад за прикладом Немішаєвого.

ЧОМУ ЦЕ СТАЛО МОЖЛИВИМ? Експерти говорять про феномен Немішаєвого як про приклад вдалого поєднання відразу декількох факторів:

По-перше, розмір населеного пункту. Невелика громада є більш маневреною в прийнятті рішень і реалізації ідей.

По-друге, сприятлива демографічна ситуація (позначається близькість Києва). Це не вимираюче селище, яких у нашій країні достатньо. Воно росте і будується, а відсоток активного населення (молоді і дорослих працюючих людей) тут досить великий.

По-третє, впровадженню нововведень сприяє довіра до місцевої влади і, зокрема, до селищного голови.

ЩО ДАЛІ? За словами Сергія Замідри, наступне завдання Немішаєвого – навчити всіх бажаючих того, як зробити свої села, селища та малі міста майданчиками для інновацій в рамках існуючих бюджетів. Це, на його думку, врятує невеликі населені пункти від вимирання. Для цього «голова-вундеркіндер» планує спершу навчити групу менторів (наставників), які й будуть поширювати в Україні smart-практики.

Джерело: etcetera

 

 

Залишити відповідь

Ваша e-mail адреса не оприлюднюватиметься. Обов’язкові поля позначені *